KPT02A12-10PEX
Manufacturer
VEAM
VIGOR # :
Description
CONN RCPT MALE 10POS GOLD SOLDER
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
KPT02A12-10PEX PDF
Type Description
Series:KPT
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Male Pins
Number of Positions:10
Shell Size - Insert:12-10
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Panel Mount, Through Hole
Mounting Feature:Flange
Termination:Solder
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:N (Normal)
Shell Material:Aluminum Alloy
Shell Finish:Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Olive Drab
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:-
Features:-
Shielding:-
Current Rating (Amps):7.5A
Voltage Rating:600VAC, 850VDC
Cable Opening:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C