MS27466T17F26SA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
VIGOR # :
Description
CONN RCPT FMALE 26POS GOLD CRIMP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
MS27466T17F26SA PDF
Type Description
Series:Military, MIL-DTL-38999 Series I
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:26
Shell Size - Insert:17-26
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Panel Mount
Mounting Feature:Flange
Termination:Crimp
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:A
Shell Material:Aluminum Alloy
Shell Finish:Nickel
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Silver
Ingress Protection:Environment Resistant
Material Flammability Rating:-
Features:-
Shielding:-
Current Rating (Amps):7.5A
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-65°C ~ 200°C