CN0967C20G28PN-200
Description
CONN RCPT MALE 28POS GOLD CRIMP
DataSheet
CN0967C20G28PN-200 PDF
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Male Pins
Number of Positions:28 (Power)
Shell Size - Insert:20-28
Fastening Type:Threaded
Orientation:N (Normal)
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Cadmium over Nickel
Contact Finish - Mating:Gold
Voltage Rating:-
Cable Opening:0.986" (25.04mm)
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C