KPSE02E20-16SX
Description
CONN RCPT FMALE 16POS GOLD CRIMP
DataSheet
KPSE02E20-16SX PDF
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:16
Shell Size - Insert:20-16
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Panel Mount
Mounting Feature:Flange
Termination:Crimp
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:X
Color:Olive Drab
Ingress Protection:Environment Resistant
Material Flammability Rating:-
Features:-
Shielding:-
Current Rating (Amps):13A
Voltage Rating:1000VAC, 1400VDC
Cable Opening:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C