D38999/20WF28HC
Description
CONN RCPT MALE 28POS GOLD CRIMP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
D38999/20WF28HC PDF
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Male Pins
Number of Positions:28
Shell Size - Insert:19-28
Shell Size, MIL:F
Mounting Type:Panel Mount
Mounting Feature:Flange
Termination:Crimp
Fastening Type:Threaded
Orientation:C
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Olive Drab
Ingress Protection:Environment Resistant
Material Flammability Rating:-
Features:-
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):-
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
D38999/26MG39PN
D38999/26MG39PN
CONN PLUG MALE 39POS GOLD CRIMP
PV70L18-8PW
PV70L18-8PW
PV 8C 8#12 PIN RECP
SiT3372AI-1E2-30NH216.000000T
SiT3372AI-1E2-30NH216.000000T
XTAL OSC VCXO 216.0000MHZ LVPECL
D38999/20WF28HC
D38999/20WF28HC