2M805-003-07M12-26SB
Description
CONN RCPT FMALE 26POS GOLD CRIMP
DataSheet
2M805-003-07M12-26SB PDF
Type Description
Series:2M
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:26
Shell Size - Insert:12-26
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Panel Mount
Mounting Feature:Bulkhead - Front Side Nut
Termination:Crimp
Fastening Type:Threaded
Orientation:B
Shell Material:Aluminum Alloy
Shell Finish:Electroless Nickel
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Silver
Ingress Protection:IP67 - Dust Tight, Waterproof
Material Flammability Rating:-
Features:Backshell
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):5A
Voltage Rating:-
Cable Opening:0.585" (14.86mm)
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C