CIR06AF-36-A61S-F80
Description
CONN PLUG FMALE 6P SILVER CRIMP
DataSheet
CIR06AF-36-A61S-F80 PDF
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Female Sockets
Number of Positions:6
Shell Size - Insert:36-A61
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:N (Normal)
Shell Material:Aluminum Alloy
Shell Finish:Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating:Silver
Color:Olive Drab
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:-
Features:Backshell, Cable Clamp, Coupling Nut
Shielding:-
Current Rating (Amps):23A, 80A
Voltage Rating:1250VAC, 1750VDC
Cable Opening:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C