BACC63CB20-41PN
Description
CONN PLUG MALE 41POS GOLD CRIMP
DataSheet
BACC63CB20-41PN PDF
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Male Pins
Number of Positions:41 (Power)
Shell Size - Insert:20-41
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Termination:Crimp
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:N (Normal)
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Cadmium over Nickel
Material Flammability Rating:-
Features:Coupling Nut
Voltage Rating:-
Cable Opening:0.986" (25.04mm)
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C