MS24266R20B25P9
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
VIGOR # :
Description
CONN PLUG MALE 25POS GOLD CRIMP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
MS24266R20B25P9 PDF
Type Description
Series:Military, MIL-DTL-26500
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Male Pins
Number of Positions:25 (Power)
Shell Size - Insert:20-25
Shell Size, MIL:G
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Termination:Crimp
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:9
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Anodized
Contact Finish - Mating:Gold
Color:-
Ingress Protection:Environment Sealed
Material Flammability Rating:-
Features:Coupling Nut
Shielding:Unshielded
Current Rating (Amps):-
Voltage Rating:-
Cable Opening:1.033" (26.24mm)
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C