KPSE6E20-39PXDZ
Manufacturer
VEAM
VIGOR # :
Description
CONN PLUG MALE 39POS GOLD CRIMP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
KPSE6E20-39PXDZ PDF
Type Description
Series:KPSE
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Male Pins
Number of Positions:39
Shell Size - Insert:20-39
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Termination:Crimp
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:X
Shell Material:Aluminum Alloy
Shell Finish:Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Olive Drab
Ingress Protection:Environment Resistant
Material Flammability Rating:-
Features:Shrink Boot Adapter
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):7.5A, 13A
Voltage Rating:600VAC, 850VDC
Cable Opening:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C