JBXEA3G30FPSDS
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
VIGOR # :
Description
CONN RCPT FMALE 30POS GOLD SLDR
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
JBXEA3G30FPSDS PDF
Type Description
Series:JBX
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:30
Shell Size - Insert:3
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Panel Mount, Through Hole
Mounting Feature:Bulkhead - Front or Rear Side Nut
Termination:Solder
Fastening Type:Push-Pull
Orientation:G
Shell Material:Brass
Shell Finish:Chrome over Nickel
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Silver
Ingress Protection:IP40
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Features:-
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):3.5A
Voltage Rating:400V
Cable Opening:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C