
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 43 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Plug, Female Sockets |
| Number of Positions: | 5 |
| Shell Size - Insert: | M12-5 |
| Shell Size, MIL: | - |
| Mounting Type: | Panel Mount, Through Hole |
| Mounting Feature: | Bulkhead - Front Side Nut |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Threaded |
| Orientation: | A |
| Shell Material: | Copper Zinc |
| Shell Finish: | Nickel |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Color: | Silver |
| Ingress Protection: | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Material Flammability Rating: | UL94 |
| Features: | - |
| Shielding: | Unshielded |
| Current Rating (Amps): | 4A |
| Voltage Rating: | 60V |
| Cable Opening: | - |
| Operating Temperature: | -30°C ~ 85°C |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 60 |
Current price of 43-01030 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN RCPT FMALE 29POS GOLD CRIMP
CONN PLUG FMALE 8P SILVER CRIMP
CONN RCPT MALE 4POS GOLD CRIMP
CAP CER 16PF 50V NPO 0603
CAP CER 10UF 6.3V X5R 0603
CAP CER 1210 30PF 25V ULTRA STAB
CONN PLUG FMALE 5POS GOLD SOLDER