8LT025F46SN251
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
VIGOR # :
Description
CONN RCPT FMALE 46POS GOLD CRIMP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
8LT025F46SN251 PDF
Type Description
Series:MIL-DTL-38999 Series I, 8LT
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:46 (44 + 2 Coax)
Shell Size - Insert:25-46
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Panel Mount
Mounting Feature:Flange
Termination:Crimp
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:N (Normal)
Shell Material:Aluminum Alloy
Shell Finish:Nickel
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Silver
Ingress Protection:Environment Resistant
Material Flammability Rating:-
Features:-
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):7.5A, 13A, 45A
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-65°C ~ 200°C