CIR030RFP-28-10S-F80
Description
CONN RCPT FMALE 7P SILVER CRIMP
DataSheet
CIR030RFP-28-10S-F80 PDF
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:7
Shell Size - Insert:28-10
Shell Material:Aluminum Alloy
Shell Finish:Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating:Silver
Color:Olive Drab
Ingress Protection:Environment Proof
Material Flammability Rating:-
Features:Backshell
Shielding:-
Current Rating (Amps):46A, 80A, 150A
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C