MS3106F22-19SF187
Manufacturer
VEAM
VIGOR # :
Description
CONN PLUG FMALE 14P SOLDER CUP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
MS3106F22-19SF187 PDF
Type Description
Series:Military, MIL-DTL-5015, MS
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Female Sockets
Number of Positions:14
Shell Size - Insert:22-19
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Termination:Solder Cup
Fastening Type:Threaded
Orientation:N (Normal)
Shell Material:Aluminum Alloy
Shell Finish:Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating:Silver
Color:Olive Drab
Ingress Protection:Environment Resistant
Material Flammability Rating:-
Features:Cable Clamp, Coupling Nut
Shielding:-
Current Rating (Amps):22A
Voltage Rating:500VAC, 700VDC
Cable Opening:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C