803-002-06Z112-37PN
Manufacturer
Powell Electronics
VIGOR # :
Description
CONN PLUG MALE 37POS GOLD CRIMP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
803-002-06Z112-37PN PDF
Type Description
Series:Mighty Mouse 803
Package:Bag
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Male Pins
Number of Positions:37
Shell Size - Insert:12-37
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Termination:Crimp
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:N (Normal)
Shell Material:Stainless Steel
Shell Finish:Passivated
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Silver
Ingress Protection:Environment Sealed
Material Flammability Rating:-
Features:Coupling Nut
Shielding:Unshielded
Current Rating (Amps):5A
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-65°C ~ 200°C