
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 2B |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Plug, Male Pins |
| Number of Positions: | 8 |
| Shell Size - Insert: | 308 |
| Shell Size, MIL: | - |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line), Right Angle |
| Mounting Feature: | - |
| Termination: | Solder Cup |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Orientation: | G |
| Shell Material: | Brass |
| Shell Finish: | Chrome |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Color: | Silver |
| Ingress Protection: | IP50 - Dust Protected |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Features: | Backshell |
| Shielding: | Shielded |
| Current Rating (Amps): | 10A |
| Voltage Rating: | - |
| Cable Opening: | 0.283" ~ 0.323" (7.20mm ~ 8.20mm) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 250°C |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 |
Current price of FHG.2B.308.CLAD82 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN RCPT MALE 9POS GOLD CRIMP
RECP ASSY
CONN RCPT FMALE 2P SOLDER CUP
MEMS OSC XO 50.0000MHZ CMOS SMD
CONN RCPT MALE 3P GOLD SLDR CUP
RES 649 OHM 0.5% 1/16W 0402
CONN PLUG MALE 8P GOLD SLDR CUP