BACC63BP20H28S6
Description
CONN PLUG FMALE 28POS GOLD CRIMP
DataSheet
BACC63BP20H28S6 PDF
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Female Sockets
Number of Positions:28 (Power)
Shell Size - Insert:20-28
Termination:Crimp
Fastening Type:Threaded
Orientation:6
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Anodized
Material Flammability Rating:-
Features:Coupling Nut, Self Locking
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):-
Voltage Rating:-
Cable Opening:0.986" (25.04mm)
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C