KPSE06F20-41PF42
Description
CONN PLUG MALE 41POS GOLD CRIMP
DataSheet
KPSE06F20-41PF42 PDF
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Male Pins
Number of Positions:41
Shell Size - Insert:20-41
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Termination:Crimp
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:N (Normal)
Color:Olive Drab
Ingress Protection:Environment Resistant
Material Flammability Rating:-
Features:-
Shielding:-
Current Rating (Amps):7.5A
Voltage Rating:600VAC, 850VDC
Cable Opening:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C