CA06EW22-21PBF80
Manufacturer
VEAM
VIGOR # :
Description
CONN PLUG MALE 3POS SILVER CRIMP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
CA06EW22-21PBF80 PDF
Type Description
Series:MIL-DTL-5015, CA-B
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Male Pins
Number of Positions:3
Shell Size - Insert:22-21
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Termination:Crimp
Fastening Type:Reverse Bayonet Lock
Orientation:N (Normal)
Shell Material:Aluminum Alloy
Shell Finish:Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating:Silver
Color:Olive Drab
Ingress Protection:IP67 - Dust Tight, Waterproof
Material Flammability Rating:-
Features:Strain Relief
Shielding:-
Current Rating (Amps):22A, 245A
Voltage Rating:50V
Cable Opening:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C