KPSE02E24-61PY
Description
CONN RCPT MALE 61POS GOLD CRIMP
DataSheet
KPSE02E24-61PY PDF
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Male Pins
Number of Positions:61
Shell Size - Insert:24-61
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Panel Mount
Mounting Feature:Flange
Termination:Crimp
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:Y
Color:Olive Drab
Ingress Protection:Environment Resistant
Material Flammability Rating:-
Features:-
Shielding:-
Current Rating (Amps):7.5A
Voltage Rating:600VAC, 850VDC
Cable Opening:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C