
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | MIL-DTL-5015, CA-B |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle, Female Sockets |
| Number of Positions: | 6 |
| Shell Size - Insert: | 36-3 |
| Shell Size, MIL: | - |
| Mounting Type: | Panel Mount, Right Angle |
| Mounting Feature: | Flange |
| Termination: | Solder Cup |
| Fastening Type: | Reverse Bayonet Lock |
| Orientation: | N (Normal) |
| Shell Material: | Aluminum Alloy |
| Shell Finish: | Olive Drab Cadmium |
| Contact Finish - Mating: | Silver |
| Color: | Olive Drab |
| Ingress Protection: | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Material Flammability Rating: | - |
| Features: | Strain Relief |
| Shielding: | - |
| Current Rating (Amps): | 41A, 245A |
| Voltage Rating: | 50V |
| Cable Opening: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 5 | ||
| 10 | ||
| 25 |
Current price of CA3100E36-3SB08 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
RECP ASSY
SQUARE FLANGE RECETACLE
CONN RCPT FMALE 4POS GOLD CRIMP
RES SMD THICK FILM 1010
CRYSTAL 13.0000MHZ 20PF SMD
CONN RCPT FMALE 6P SILV SLDR CUP
CONN PLUG FMALE 6POS GOLD CRIMP