CN0966B20G25PNY140
Description
CONN PLUG MALE 25POS GOLD CRIMP
DataSheet
CN0966B20G25PNY140 PDF
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Male Pins
Number of Positions:25 (Power)
Shell Size - Insert:20-25
Fastening Type:Threaded
Orientation:N (Normal)
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Cadmium over Nickel
Material Flammability Rating:-
Features:Coupling Nut, Ground, Self Locking
Voltage Rating:-
Cable Opening:0.986" (25.04mm)
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C