BACC63BP22C55S9
Description
CONN PLUG FMALE 55POS GOLD CRIMP
DataSheet
BACC63BP22C55S9 PDF
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Female Sockets
Number of Positions:55 (Power)
Shell Size - Insert:22-55
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Termination:Crimp
Fastening Type:Threaded
Orientation:9
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Cadmium over Nickel
Material Flammability Rating:-
Features:Coupling Nut, Self Locking
Voltage Rating:-
Cable Opening:1.106" (28.09mm)
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C