KPT02E14-19SEXA206
Manufacturer
VEAM
VIGOR # :
Description
CONN RCPT FMALE 19POS GOLD SLDR
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
KPT02E14-19SEXA206 PDF
Type Description
Series:KPT
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:19
Shell Size - Insert:14-19
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Panel Mount, Through Hole
Mounting Feature:Flange
Termination:Solder
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:N (Normal)
Shell Material:Aluminum Alloy
Shell Finish:Black Zinc
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Black
Ingress Protection:Environment Resistant
Material Flammability Rating:-
Features:-
Shielding:-
Current Rating (Amps):7.5A
Voltage Rating:600VAC, 850VDC
Cable Opening:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C