CIR06G2-32-17P-F80
Description
CONN PLUG MALE 4POS SILVER CRIMP
DataSheet
CIR06G2-32-17P-F80 PDF
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Male Pins
Number of Positions:4
Shell Size - Insert:32-17
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:N (Normal)
Shell Material:Aluminum Alloy
Shell Finish:Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating:Silver
Material Flammability Rating:-
Features:Backshell, Coupling Nut, Heat Shrink Adapter
Shielding:-
Current Rating (Amps):80A
Voltage Rating:900VAC, 1250VDC
Cable Opening:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C