DTS26F13-4SB
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
VIGOR # :
Description
CONN PLUG FMALE 4POS GOLD CRIMP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
DTS26F13-4SB PDF
Type Description
Series:MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Female Sockets
Number of Positions:4
Shell Size - Insert:13-4
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Termination:Crimp
Fastening Type:Threaded
Orientation:B
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Nickel
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Silver
Ingress Protection:Environment Sealed
Material Flammability Rating:-
Features:-
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):13A
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-65°C ~ 200°C