8T624B29PA
Description
CONN PLUG MALE 29POS GOLD CRIMP
DataSheet
8T624B29PA PDF
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Male Pins
Number of Positions:29
Shell Size - Insert:24-29
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:A
Shell Material:Aluminum Alloy
Shell Finish:Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Olive Drab
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):13A
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C