
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 2M |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Plug, Female Sockets |
| Number of Positions: | 6 |
| Shell Size - Insert: | 8-200 |
| Shell Size, MIL: | - |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Mounting Feature: | - |
| Termination: | Crimp |
| Fastening Type: | Threaded |
| Orientation: | A |
| Shell Material: | Aluminum Alloy |
| Shell Finish: | Electroless Nickel |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Color: | Silver |
| Ingress Protection: | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Material Flammability Rating: | - |
| Features: | Backshell, Coupling Nut, Self Locking |
| Shielding: | Shielded |
| Current Rating (Amps): | 5A, 7A |
| Voltage Rating: | - |
| Cable Opening: | 0.445" (11.30mm) |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 150°C |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 5 | ||
| 10 | ||
| 25 | ||
| 50 | ||
| 100 |
Current price of 2M801-007-26M8-200SA is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN RCPT MALE 52POS GOLD CRIMP
JAM NUT RECEPTACLE
CONN PLUG FMALE 3P SILVER CRIMP
CAP CER 1UF 25V JB 0603
CONN HEADER VERT 30POS 2.54MM
POSILOK RECEPT MK II .250
CONN PLUG FMALE 6POS GOLD CRIMP