CIR06RV-24-28PX-F80-T12
Description
CONN PLUG MALE 24POS GOLD CRIMP
DataSheet
CIR06RV-24-28PX-F80-T12 PDF
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Male Pins
Number of Positions:24
Shell Size - Insert:24-28
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:X
Shell Material:Aluminum Alloy
Shell Finish:Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating:Gold
Material Flammability Rating:-
Features:-
Shielding:-
Current Rating (Amps):13A
Voltage Rating:200VAC, 250VDC
Cable Opening:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C