
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | MIL-DTL-5015, CA-B |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle, Female Sockets |
| Number of Positions: | 3 |
| Shell Size - Insert: | 16-10 |
| Shell Size, MIL: | - |
| Mounting Type: | Panel Mount |
| Mounting Feature: | Flange |
| Termination: | Solder Cup |
| Fastening Type: | Reverse Bayonet Lock |
| Orientation: | W |
| Shell Material: | Aluminum Alloy |
| Shell Finish: | Olive Drab Cadmium |
| Contact Finish - Mating: | Silver |
| Color: | Olive Drab |
| Ingress Protection: | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Material Flammability Rating: | - |
| Features: | Strain Relief |
| Shielding: | - |
| Current Rating (Amps): | 41A |
| Voltage Rating: | 50V |
| Cable Opening: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 5 | ||
| 10 | ||
| 25 | ||
| 50 |
Current price of CA3100E16-10SWB is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN PLUG MALE 7P GOLD SLDR CUP
CONN RCPT MALE 14POS GOLD CRIMP
CONN RCPT MALE 4POS GOLD CRIMP
CRYSTAL 6.0000MHZ 16PF SMD
PWR LED SOURCE 3W RGB TRICOLOR
CONN RCPT FMALE 3P SILV SLDR CUP
CABLE FIBER OPTIC