CIR02R-32-A48SW-F80-T12
Description
CONN RCPT FMALE 48POS GOLD CRIMP
DataSheet
CIR02R-32-A48SW-F80-T12 PDF
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:48
Shell Size - Insert:32-A48
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:W
Shell Material:Aluminum Alloy
Shell Finish:Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating:Gold
Shielding:-
Current Rating (Amps):13A
Voltage Rating:200VAC, 250VDC
Cable Opening:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C