
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 2M |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle, Female Sockets |
| Number of Positions: | 37 |
| Shell Size - Insert: | 12-37 |
| Shell Size, MIL: | - |
| Mounting Type: | Panel Mount |
| Mounting Feature: | Bulkhead - Rear Side Nut |
| Termination: | Crimp |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Orientation: | A |
| Shell Material: | Aluminum Alloy |
| Shell Finish: | Electroless Nickel |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Color: | Silver |
| Ingress Protection: | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Material Flammability Rating: | - |
| Features: | Backshell |
| Shielding: | Shielded |
| Current Rating (Amps): | 5A |
| Voltage Rating: | - |
| Cable Opening: | 0.653" (16.59mm) |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 150°C |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 5 | ||
| 10 | ||
| 25 | ||
| 50 |
Current price of 2M804-003-00M12-37SA is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
DTS20W17-08SD-6149
CONN RCPT FMALE 23POS GOLD CRIMP
ACT90WE26SD
TERM BLOCK PLUG 11POS 5.08MM
TERM BLK 10POS TOP ENT 3.5MM PCB
CONN RCPT FMALE 37POS GOLD CRIMP
TAPE DBL COAT GRAY 8"X 9" 2/PACK