D38999/20ZJ46SC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
VIGOR # :
Description
CONN RCPT FMALE 46POS CRIMP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
D38999/20ZJ46SC PDF
Type Description
Series:Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:46 (44 + 2 Coax)
Shell Size - Insert:25-46
Shell Size, MIL:J
Mounting Type:Panel Mount
Mounting Feature:Flange
Termination:Crimp
Fastening Type:Threaded
Orientation:C
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Black Zinc Nickel
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Black
Ingress Protection:Environment Resistant
Material Flammability Rating:-
Features:-
Shielding:Unshielded
Current Rating (Amps):-
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
CONN MALE INSERT 17POS SOLDER