CN0966B22G39P8Y140
Description
CONN PLUG MALE 39POS GOLD CRIMP
DataSheet
CN0966B22G39P8Y140 PDF
Type Description
Series:MIL-DTL-26500, CN0966
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Male Pins
Number of Positions:39 (Power)
Shell Size - Insert:22-39
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Termination:Crimp
Fastening Type:Threaded
Orientation:8
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Cadmium over Nickel
Contact Finish - Mating:Gold
Material Flammability Rating:-
Features:Coupling Nut, Ground, Self Locking
Voltage Rating:-
Cable Opening:1.106" (28.09mm)
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C