MS27467P15B15P
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
VIGOR # :
Description
CONN PLUG MALE 15POS GOLD CRIMP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
MS27467P15B15P PDF
Type Description
Series:Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Male Pins
Number of Positions:15
Shell Size - Insert:15-15
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Termination:Crimp
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:N (Normal)
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Olive Drab Cadmium over Nickel
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Olive Drab
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:-
Features:Coupling Nut, Potted
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):-
Voltage Rating:-
Cable Opening:0.808" (20.52mm)
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C