MS3451L24-28S
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
VIGOR # :
Description
CONN RCPT FMALE 24POS GOLD CRIMP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
MS3451L24-28S PDF
Type Description
Series:Military, MIL-DTL-5015
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:24 (Power)
Shell Size - Insert:24-28
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Termination:Crimp
Fastening Type:Threaded
Orientation:N (Normal)
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Electroless Nickel
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Silver
Ingress Protection:Fluid Resistant
Material Flammability Rating:-
Features:-
Shielding:Unshielded
Current Rating (Amps):13A
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C