
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 2M |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Plug, Female Sockets |
| Number of Positions: | 6 |
| Shell Size - Insert: | 10-201 |
| Shell Size, MIL: | - |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Mounting Feature: | - |
| Termination: | Crimp |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Orientation: | N (Normal) |
| Shell Material: | Aluminum Alloy |
| Shell Finish: | Black Zinc Nickel |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Color: | Black |
| Ingress Protection: | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Material Flammability Rating: | - |
| Features: | Backshell |
| Shielding: | Shielded |
| Current Rating (Amps): | 5A, 23A |
| Voltage Rating: | - |
| Cable Opening: | 0.563" (14.30mm) |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 150°C |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 5 | ||
| 10 | ||
| 25 | ||
| 50 | ||
| 100 |
Current price of 2M804-001-06ZNU10-201S is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN CIRC PLUG 7POS NICKEL SLDR
ACT94WJ61PB-6149
CONN RCPT FMALE 22POS GOLD CRIMP
FIXED IND 680UH 82MA 30 OHM SMD
XTAL OSC VCXO 74.17582MHZ LVDS
CONN SOCKET 26POS 0.05 GOLD PCB
CONN PLUG FMALE 6POS GOLD CRIMP