KPSE00F14-15PA206
Description
CONN RCPT MALE 15POS GOLD CRIMP
DataSheet
KPSE00F14-15PA206 PDF
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Male Pins
Number of Positions:15
Shell Size - Insert:14-15
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Panel Mount
Mounting Feature:Flange
Termination:Crimp
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:N (Normal)
Shell Material:Aluminum Alloy
Shell Finish:Black Zinc
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Black
Ingress Protection:Environment Resistant
Material Flammability Rating:-
Features:Strain Relief
Shielding:-
Current Rating (Amps):7.5A, 13A
Voltage Rating:600VAC, 850VDC
Cable Opening:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C