CN0966B18S31S8Y140
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
VIGOR # :
Description
CONN PLUG FMALE 31POS GOLD CRIMP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
CN0966B18S31S8Y140 PDF
Type Description
Series:MIL-DTL-26500, CN0966
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Female Sockets
Number of Positions:31 (Power)
Shell Size - Insert:18-31
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Termination:Crimp
Fastening Type:Threaded
Orientation:8
Shell Material:Stainless Steel
Shell Finish:-
Contact Finish - Mating:Gold
Color:-
Ingress Protection:Environment Sealed
Material Flammability Rating:-
Features:Coupling Nut, Ground, Self Locking
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):-
Voltage Rating:-
Cable Opening:0.865" (21.97mm)
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C