BACC63CB18-31S8
Description
CONN PLUG FMALE 31POS GOLD CRIMP
DataSheet
BACC63CB18-31S8 PDF
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Female Sockets
Number of Positions:31 (Power)
Shell Size - Insert:18-31
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Termination:Crimp
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:8
Material Flammability Rating:-
Features:Coupling Nut
Voltage Rating:-
Cable Opening:0.865" (21.97mm)
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C