8D523S55SN
Description
CONN PLUG FMALE 55POS GOLD CRIMP
DataSheet
8D523S55SN PDF
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Female Sockets
Number of Positions:55
Shell Size - Insert:23-55
Orientation:N (Normal)
Shell Material:Stainless Steel
Shell Finish:Nickel
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Silver
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):7.5A
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-65°C ~ 200°C