FHG.1K.305.CLAC15Z
Description
CONN PLUG MALE 5P GOLD SLDR CUP
DataSheet
FHG.1K.305.CLAC15Z PDF
Type Description
Series:1K
Connector Type:Plug, Male Pins
Number of Positions:5
Shell Size - Insert:305
Color:Silver
Ingress Protection:IP66/IP68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):9A
Voltage Rating:-
Cable Opening:0.051" ~ 0.059" (1.30mm ~ 1.50mm)
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C