
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | JBX |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle, Female Sockets |
| Number of Positions: | 2 |
| Shell Size - Insert: | 0 |
| Shell Size, MIL: | - |
| Mounting Type: | Panel Mount, Through Hole |
| Mounting Feature: | Bulkhead - Front or Rear Side Nut |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Orientation: | J |
| Shell Material: | Brass |
| Shell Finish: | Chrome over Nickel |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Color: | Silver |
| Ingress Protection: | IP40 |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Features: | - |
| Shielding: | Shielded |
| Current Rating (Amps): | 10A |
| Voltage Rating: | 660V |
| Cable Opening: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 25 |
Current price of JBXEA0J02FPSDS is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN RCPT MALE 3P GOLD SLDR CUP
JAM NUT RECEPTACLE
CONN RCPT FMALE 55POS GOLD SLDR
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC
CONN RCPT FMALE 2POS GOLD SOLDER
CONN RCPT MALE 46POS GOLD CRIMP
OSC XO 699.3266MHZ 3.3V CML