KPSE0E14-15SDZ
Description
CONN RCPT FMALE 15POS GOLD CRIMP
DataSheet
KPSE0E14-15SDZ PDF
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:15
Shell Size - Insert:14-15
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Panel Mount
Mounting Feature:Flange
Termination:Crimp
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:N (Normal)
Shell Material:Aluminum Alloy
Shell Finish:Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Olive Drab
Ingress Protection:Environment Resistant
Material Flammability Rating:-
Features:Shrink Boot Adapter
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):7.5A, 13A
Voltage Rating:600VAC, 850VDC
Cable Opening:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C