
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | QUIK-LOQ™ 8P1P |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle, Female Sockets |
| Number of Positions: | 9 |
| Shell Size - Insert: | - |
| Shell Size, MIL: | - |
| Mounting Type: | Panel Mount, Through Hole, Right Angle |
| Mounting Feature: | Bulkhead - Front Side Nut |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Orientation: | Keyed |
| Shell Material: | Polyacrylonitrile Butadiene Styrene (ABS), Polycarbonate (PC) |
| Shell Finish: | - |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Color: | Gray, Yellow |
| Ingress Protection: | IP50 - Dust Protected |
| Material Flammability Rating: | - |
| Features: | - |
| Shielding: | Unshielded |
| Current Rating (Amps): | 3A |
| Voltage Rating: | 333V |
| Cable Opening: | - |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 120°C |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 |
Current price of 8P1P009210JRBR1 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CIR 10C 10#16 FR PIN PLUG
CONN PLUG FMALE 55POS GOLD CRIMP
STRAIGHT PLUG
CONN HEADER VERT 20POS 2.54MM
CONN RCPT FMALE 9POS GOLD SOLDER
CONN PLUG MALE 24POS GOLD CRIMP
CONN PLUG FMALE 4POS GOLD CRIMP