8T320F16SN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
VIGOR # :
Description
CONN RCPT FMALE 16POS GOLD CRIMP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
8T320F16SN PDF
Type Description
Series:MIL-DTL-38999 Series II, 8T
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:16
Shell Size - Insert:20-16
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Panel Mount
Mounting Feature:Flange
Termination:Crimp
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:N (Normal)
Shell Material:Aluminum Alloy
Shell Finish:Nickel
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Silver
Ingress Protection:Environment Resistant
Material Flammability Rating:-
Features:-
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):13A
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-65°C ~ 200°C