
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | MIL-DTL-5015, CA-B |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle, Male Pins |
| Number of Positions: | 35 |
| Shell Size - Insert: | 28-15 |
| Shell Size, MIL: | - |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Mounting Feature: | - |
| Termination: | Crimp |
| Fastening Type: | Reverse Bayonet Lock |
| Orientation: | N (Normal) |
| Shell Material: | Aluminum Alloy |
| Shell Finish: | Olive Drab Cadmium |
| Contact Finish - Mating: | Silver |
| Color: | Olive Drab |
| Ingress Protection: | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Material Flammability Rating: | - |
| Features: | Strain Relief |
| Shielding: | - |
| Current Rating (Amps): | 22A |
| Voltage Rating: | 50V |
| Cable Opening: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 5 | ||
| 10 | ||
| 25 | ||
| 50 |
Current price of CA3101E28-15PBF80 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
8D 8C 8#8 QUAD PIN PLUG
CONN RCPT FMALE 28POS GOLD CRIMP
SQUARE FLANGE RECETACLE
TERM BLOCK PLUG 9POS 2.54MM
CRYSTAL METAL CAN DIP49S
TERM BLOCK PLUG 2POS 7.62MM
CONN RCPT MALE 35P SILVER CRIMP