
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | MIL-DTL-5015, CA |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle, Female Sockets |
| Number of Positions: | 4 |
| Shell Size - Insert: | 20-A37 |
| Shell Size, MIL: | - |
| Mounting Type: | Panel Mount |
| Mounting Feature: | Flange |
| Termination: | Solder Cup |
| Fastening Type: | Threaded |
| Orientation: | N (Normal) |
| Shell Material: | Aluminum Alloy |
| Shell Finish: | Olive Drab Cadmium |
| Contact Finish - Mating: | Silver |
| Color: | Olive Drab |
| Ingress Protection: | IP65 - Dust Tight, Water Resistant |
| Material Flammability Rating: | - |
| Features: | Strain Relief |
| Shielding: | - |
| Current Rating (Amps): | 41A |
| Voltage Rating: | 50V |
| Cable Opening: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 5 | ||
| 10 | ||
| 25 | ||
| 50 |
Current price of CA3100E20A37S is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
RECP ASSY
CONN RCPT FMALE 5P GOLD SLDR CUP
CONN PLUG FMALE 2P SOLDER CUP
XTAL OSC VCXO 90.0000MHZ LVDS
XTAL OSC VCXO 25.0000MHZ LVPECL
SFERNICE FIXED RESISTORS
CONN RCPT FMALE 4P SILV SLDR CUP