
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 2M |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle, Female Sockets |
| Number of Positions: | 7 |
| Shell Size - Insert: | 6-7 |
| Shell Size, MIL: | - |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Mounting Feature: | - |
| Termination: | Crimp |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Orientation: | N (Normal) |
| Shell Material: | Aluminum Alloy |
| Shell Finish: | Olive Drab Cadmium |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Color: | Olive Drab |
| Ingress Protection: | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Material Flammability Rating: | - |
| Features: | Backshell |
| Shielding: | Shielded |
| Current Rating (Amps): | 5A |
| Voltage Rating: | - |
| Cable Opening: | 0.293" (7.44mm) |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 150°C |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 5 | ||
| 10 | ||
| 25 | ||
| 50 | ||
| 100 |
Current price of 2M804-003-01NF6-7S is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN RCPT MALE 37POS GOLD CRIMP
CONN RCPT FMALE 32P GOLD SLD CUP
CONN RCPT FMALE 39POS GOLD CRIMP
CONN BARRIER STRIP 5CIRC 0.325"
SPLIT CONNECTOR
FIXED IND 39UH 7.1A 22 MOHM TH
CONN RCPT FMALE 7POS GOLD CRIMP